מעל 31 שנים בלב העשייה החברתית

רשת "שעלים" פועלת למעלה מ-31 שנים בקידום אוכלוסיות בפריפריה החברתית של מדינת ישראל  במטרה לחזק את החוסן החברתי והדמוגרפי באזורים מסוימים במדינה באמצעות הקמת גרעינים וקהילות משימתיות בפריסה ארצית.

במהלך שנות פעילותה של הרשת הוקמו למעלה מ-30 קהילות ברחבי הארץ מקצרין בצפון ועד שדרות בדרום. 4 מוסדות חינוך בהם לומדים כ-2,000 תלמידים, מרכזים קהילתיים ורשת של "בתים חמים" ומרכזי נוער אליהם מגיעים כ-250 נערים ונערות בסיכון מידי יום במסגרת ארגון שעלי תקווה.

מודלים של שילוב סטודנטים בחיי הקהילה מתפתחים במקומות שונים בארץ כבר למעלה מעשור ,מכוונים להניע תהליכים של התחדשות עירוניים בשכונות חלשות ומשיכת אוכלוסייה צעירה לאזורים הפחות פופולאריים בארץ. בשונה ממיזמים קהילתיים או פרויקטים חינוכיים מדובר בצעירים שהופכים לחלק אינטגרלי מהשכונה או היישוב ומשתלבים במרקם האנושי המקומי. במדינת ישראל לומדים כ-200,000 סטודנטים לתואר ראשון, מדובר בהון אנושי שתרומתו לחברה הישראלית אדירה, לא רק בשלב סיום הלימודים ותחילת הקריירה התעסוקתית אלא  עוד בשלבי הלימודים.

בבסיס התוכנית האסטרטגית של הארגון גובשה בשנים האחרונות החלטה להשקיע ולאגם משאבים להקמתם והפעלתם של מיזמים עם סטודנטים ובכללם כפרי סטודנטים וסטודנטיות בפריפריה החברתית בשנים הבאות במקביל לקהילות המשימתיות מתוך הכרה בחשיבותם וביכולתם של הסטודנטים כסוכני חברות משניים לחולל שינוי במקומות אליהם יגיעו ויפעלו כקהילה ולא כאינדיבידואלים. 

הסטודנטים החברים כיום במיזמי  הסטודנטים , פועלים בהתנדבות במגוון רחב של תחומים ביניהם ילדים ונוער בסיכון, אוכלוסיית הגיל השלישי, אוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים, חונכות בבתי ספר ועוד.

נכון להיום רשת "שעלים" הקימה ומפעילה  13 כפרי סטודנטים: בבית שמש, קצרין, צפת, טירת הכרמל, נתניה, עכו, הגבעה הצרפתית – ירושלים, בת ים, גדרה, אשקלון ושדרות.

הרשת פועלת בשיתוף פעולה עם מפעל הפיס, משרד החינוך, המוסדות האקדמיים והרשויות המקומיות.

דילוג לתוכן